Εορτασμός της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2018 στο Μουσείο Εκπαίδευσης Βάσας στη Βάσα Κοιλανίου

Κατά τη σχολική χρονιά 2017-2108, στο Μουσείο Εκπαίδευσης Βάσας στη Βάσα Κοιλανίου, επαρχία Λεμεσού, υλοποιήθηκε το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Μουσειακής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, με τον τίτλο «Το σχολείο της Βάσας μάς μαθαίνει». Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν μέσα από βιωματικές δραστηριότητες τα διδακτικά μέσα, τις μεθόδους διδασκαλίας αλλά και τις δυσκολίες, κοινωνικές και εκπαιδευτικές, τις οποίες αντιμετώπιζαν τα κυπριακά σχολεία της υπαίθρου από την Οθωμανική περίοδο μέχρι την Αγγλοκρατία.

Με την ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρα Μουσείων (18 Μαΐου) προσκλήθηκαν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα γονείς με τα παιδιά τους. Συγκεκριμένα στις 15 και 18 Μαΐου 2018, επισκέφθηκαν το Μουσείο συνολικά τριάντα γονείς με τα παιδιά τους από το ΙΣΤ’ Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού, και συμμετείχαν στις δραστηριότητες του προγράμματος. Η δράση αποσκοπούσε στο άνοιγμα του μουσείου στην κοινωνία και τη γνωριμία των γονιών με το συγκεκριμένο πρόγραμμα καθώς και στην από κοινού εμπλοκή των παιδιών και των ενήλικων συνοδών τους και στη μεταξύ τους δημιουργική συνεργασία.